Uudiskohde on asuntosijoittajalle huoleton ja verotehokas ratkaisu
Kirjoittaja: Joonas Orava, asuntosijoittaja
Monen asuntosijoittajan keskeisimpiä kysymyksiä uutta sijoituskohdetta ostaessa on asunto-osakeyhtiön kunto ja tulevat remontit sekä rahoituksen saatavuus. Nämä ovat luonnollisesti olennaisia kysymyksiä onnistuneen sijoituksen taustalla. Rahoitus jopa yksi oleellisimmista, koska se on tyypillisesti koko sijoittamisen edellytys.
Ostamalla asunnon uudiskohteesta, taklaat monet asiat jo ennakolta:
- Uudisasunnossa ei ole remonttihuolia: sekä taloyhtiön rakennus että asunto ovat uusia. Lisäksi rakennusliike antaa kohteelle takuun. Näin sijoittajan ei tarvitse miettiä, millaisia remontteja kohteeseen on lähivuosina tulossa.
- Uudisasunto on huoleton vuokrattava: asukkaat arvostavat uutuuttaan hohtavia pintoja ja nykypäivän mukavuuksia, kuten astianpesukonetta ja pyykinpesukoneliitäntää kauniita pintoja unohtamatta.
- Asunto-osakeyhtiössä on taloyhtiölaina valmiina, jolloin voit ostaa asunnon noin kolmasosan omarahoitusosuudella koko velattomasta hinnasta.
Taloyhtiölaina on verotehokas
Asuntosijoittaja voi vähentää vuokralaisen maksamasta vuokrasta rahoituskustannusten osalta tyypillisesti korkokulut. Uudiskohteessa on mahdollista kuitenkin siirtää verotusta eteenpäin ja vähentää vuokratulosta myös lainanlyhennyksen osuus, jolloin asuntosijoittajan kassavirta on selvästi parempi.
Vanhan sijoitusasunnon kassavirta, laina-aika 28 vuotta
Vuokratuotto-% |
| 4 % | 5 % | 6 % | 7 % |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkotaso | 2 % | -5 € | 65 € | 135 € | 205 € |
3 % | -27 € | 43 € | 113 € | 183 € | |
4 % | -52 € | 18 € | 88 € | 158 € | |
5 % | -80 € | -10 € | 60 € | 130 € |
Uudiskohde-sijoitusasunnon kassavirta, laina-aika 28 vuotta
Vuokratuotto-% |
| 4 % | 5 % | 6 % | 7 % |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkotaso | 2 % | 73 € | 121 € | 191 € | 261 € |
3 % | 30 € | 91 € | 161 € | 231 € | |
4 % | -16 € | 84 € | 129 € | 199 € | |
5 % | -65 € | 35 € | 95 € | 165 € |
Yllä olevissa kassavirtaesimerkeissä sijoitetaan 120 000 euron asuntoon 70 prosentin velkavivulla. Esimerkiksi kolmen prosentin kokonaiskorolla ja neljän prosentin vuokratuotolla on kassavirta uudiskohteella lähes 60 euroa kuukaudessa parempi, kun oletuksena on yksityishenkilölle tyypillinen 30 prosentin pääomatuloverokanta.
Toinen merkillepantava seikka on kassavirran muutos vuosien saatossa. Olettaen, että nettovuokra pysyy samana, alkaa pankkilainoitetun kohteen kassavirta heikentyä koron osuuden pienentyessä ja lyhennyksen osuuden kasvaessa.
Taloyhtiölainassa eli uudiskohteessa näin ei käy, koska myös lyhennyksen osuus on verovähennyskelpoinen, kunhan taloyhtiö tulouttaa pääomavastikkeet kirjanpidossaan. Tämä on kuitenkin yleinen markkinakäytäntö.
Huomioitavaa on, että kyse on siirretystä verotuksesta, joka realisoituu maksettavaksi aikanaan asuntoa myydessä eli yhtiölainan pienentyminen pienentää hankintamenoa. Sijoittajan on kuitenkin tärkeä muistaa, että euro tänään on arvokkaampi kuin euro huomenna.
Lisää asuntoinspiraatiota
Näytä kaikki inspiraatioartikkelit








